Forteza FONAR

Mikrofalowa bariera bistatyczna Fonar ukryta w lampach ogrodowych z tworzywa sztucznego.

(Częstotliwość 9,4 GHz)

1. ZASTOSOWANIE

Bariera mikrofalowa “Fonar” służy do ochrony domków letniskowych, domów jednorodzinnych, biur, budynków administracyjnych i ochrony peryferyjnej obiektów, gdzie istotnym czynnikiem jest wygląd czujnika. Barierę zamontowano w korpusie stojącej lampy ogrodowej, zachowując jej pierwotną funkcję. Człowiek przekraczając strefę bariery ochronnej generuje alarm inicjowany stykami przekaźnika lub interfejsem przewodowym RS-485. Strefa ochronna między nadajnikiem a odbiornikiem ma kształt elipsoidalny.

2. INFORMACJE OGÓLNE

 2.1. Detektor jest umieszczony w obudowie lampy ogrodowej, która służy w dalszym ciągu, jako lampa i jednocześnie, jako czujnik.

2.2. Zasada działania jest następująca: pole elektromagnetyczne w przestrzeni między nadajnikiem i odbiornikiem tworzy strefę ochronną w postaci rozciągniętej elipsoidy o owalnym przekroju poprzecznym. Kiedy człowiek wejdzie w strefę wykrywania, czujnik rejestruje zmiany pola elektromagnetycznego i generuje alarm.

2.3. Bariera pracuje stabilnie w trybie ciągłego nadzoru w temperaturze od -40° C do +65° C i wilgotności względnej powietrza do 98% przy temperaturze 35° C.

3.WŁAŚCIWOŚCI

3.1. Barierę montuje się w gruncie korzystając z dostarczonego zestawu montażowego. Producent dostarcza bariery ze wszystkimi niezbędnymi elementami do ich montażu i użytkowania, włącznie z wbudowanym blokiem zasilania i automatycznym sterowaniem oświetlenia. Lampa standardowo wyposażana jest w energooszczędną żarówkę 20 W (odpowiednik zwykłej żarówki 100 W). Bariera mikrofalowa “Fonar” produkowana jest w dwóch odmianach:

a) W korpusie lampy umieszczone się dwa nadajniki (2PRD) lub dwa odbiorniki mikrofalowe (2PRM), co oznacza, że korpus jest wspólnym elementem dwóch sąsiednich odcinków ochrony.

b) W korpusie lampy umieszczony jest jeden nadajnik (1PRD) lub odbiornik (1PRM), który jest skrajnym elementem strefy ochrony.

W celu poprawnej pracy bariery ochronnej oraz odporności na „oślepienie obcym nadajnikiem”, bariera posiada do wyboru dwa kanały pracy.

3.2. Czujnik może sterować standardowe centralki alarmowe stykami przekaźnika, lub może być zintegrowany z system “Forteza-KS” przekazując dane przez interfejs RS-485. Koszty okablowania są znacznie zmniejszone. Wszystkie te czynniki stanowią o nowej jakości sterowania czujników.

3.3. W czujniku wykorzystywane są jednostki mikroprocesorowe.

3.4. Czujnik zasilany jest napięciem 220 V. Co więcej, w czujniku znajduje się wejście do podłączenia w trybie gotowości zasilania.

3.5. Oświetlenie jest włączane i wyłączane automatycznie z wbudowanego czujnika światła dziennego, w tym samym czasie zasilanie systemu ochrony nie jest wyłączane.

3.6. Czujnik do regulacji nie ma tradycyjnych rezystorów, przełączników, itp. gdyż czułość regulowana jest w trybie “Ustawiania” przez operatora.

3.7. Czujnik jest zabezpieczony przed zakłóceniami od innych (obcych) nadajników.

4. DANE TECHNICZNE

4.1. Częstotliwość pracy: 9,4 GHz.

4.2. Długość strefy ochronnej: 10 do 75 m.

4.3. Maksymalna szerokość strefy ochronnej przy maksymalnej długości: 3 m.

4.4. Minimalna wysokość strefy ochronnej przy maksymalnej długości: 1,6 m.

4.5. Czujnik generuje alarm, jeżeli:
a) Człowiek przetnie strefę ochronną z prędkością 0,3 do 10m/sek. zarówno w pozycji wyprostowanej jak i pochylonej z prawdopodobieństwem 98%.
b) Napięcie zasilania spadnie poniżej dopuszczalnego (9V) lub zaniknie.
c) Przy próbie zasłonięcia czujnika.
d) Przy próbie demontażu czujnika.

4.6. Zasilanie czujników ochronnych i lampy ogrodowej: 220 V +22-33 V, 50 Hz.

4.7. Zasilanie awaryjne czujników: napięcie stałe 9 do 20 V.

4.8. Parametry styków przekaźnika: Prąd przełączania: do 0,1 A Napięcie przełączania: do 50 V.

4.9. Dane przekazywane do centrali systemu ochrony: interfejs RS-485.

4.10. Klasa szczelności obudowy: IP-55

4.11. Waga nadajnika/odbiornika (bez zestawu montażowego): 5 kg.

4.12. Zestaw zawiera:
Nadajnik:1 szt;
Odbiornik:1 szt;
Zestaw montażowy: 2 szt;
Opis techniczny, certyfikat: 1 szt.
Na specjalne zamówienie może być dostarczona lampa ogrodowa z jednym odbiornikiem lub nadajnikiem, lampa bez czujnika z automatycznym włącznikiem światła i zestaw montażowy.

 

Detektory Fonar

Detektory ukryte w lampach ogrodowych

Detektory ukryte w lampach ogrodowych

detektor ukryty w lampie ogrodowej

detektor ukryty w lampie ogrodowej